هک ICANN‌ و root zone های اینترنت

یک هک دیگر اتفاق افتاده است. این بار هکرها سرورهای ICANN‌ را مورد حمله قرار داده‌اند. این خبر به خودی خود بسیار بد است چون هدف این حمله مرکز نامگذاری اینترنت بوده است. سازمان ICANN‌ یک سازمان غیر انتفاعی است که مدیریت ساختار نامگذاری اینترنت را بر عهده دارد.

سازمان ICANN Internet Corporation Assigned Names and Numbers مورد حمله هکرها قرار گرفته است. این سازمان غیر انتفاعی مرکز نامگذاری اینترنت می‌باشد.

این هک اواخر ماه نوامبر رخ داده است و هفته گذشته مشخص شده است. در این حمله هکرها ایمیلی جعلی به کارکنان ICANN ارسال می‌کرده‌اند، آنها فکر میکردند که این ایمیل از icann.org آمده است. در این ایمیل لینکی به وب سایتی جعلی وجود داشته است که باعث می‌شد کارمندان نام کاربری و پسورد خود را وارد کنند. این به هکرها اجازه می‌داده است که نام کاربری و پسورد کاربران را بدست بیاورند. طبق اعلامیه‌ای که ICANN‌ ارائه کرده است مشخص شده است که هکرها اطلاعاتی را از سرورهای ریشه DNS‌ برداشته‌اند که در حالت عادی دسترسی به این اطلاعات امکان پذیر نبوده است. این سازمان در ایمیلی به ادمین‌های شبکه‌ای که اطلاعات آنها دزدیده شده است اعلام کرده است که امکان دارد هکرها اطلاعاتی مانند نام، آدرس محل زندگی، کد پستی و دیگر اطلاعاتی که در سرورهای ICANN داشته‌اید را در اختیار داشته باشند.

این حمله به گستردگی و شدت حمله به شرکت سونی نبوده است اما به هر حال فکر به این موضوع که می‌توان مرکز نامگذاری اینترنت را نیز هک کرد و به آن نفوذ کرد ترسناک می‌باشد. هکرها می‌توانستند سیستم DNS‌ اینترنت را مختل کنند اما مثل اینکه این موضوع در اولویت آنها قرار نداشته است. هنوز هدف دقیق این حمله مشخص نشده است و اینکه این هکرها این اطلاعات را برای چه کاری می‌خواسته‌اند. اما احتمالا این موضوع به همین شکل نیز باقی نخواهد ماند.

با احترام بگدلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *