مجازی سازی و آینده مراکز داده

در این چند سال اخیر تغییرات بسیار گسترده‌ای در سطح شبکه‌های کامپیوتری رخ داده است. در لایه مراکز داده بعد از افزایش بالای توانایی سخت افزارها تکنولوژی جدیدی بصورت گسترده و تصاعدی جایگزین تکنولوژی‌های قدیمی شده است. این تکنولوژی امروزه با نام Servers Virtualization و یا مجازی سازی سرورها شناخته می‌شود. در این مقاله سعی بر این شده است که مروری بر بازار این تکنولوژی و راهی که در آینده طی خواهد کرد بشود.

مجازی سازی سرورها به مدیران شبکه این قابلیت را می‌دهد که بتوانند بصورت همزمان چندین سرور (ماشین) مجازی را بر روی یک سرور سخت افزاری راه اندازی کنند. این قابلیت به همراه مزیت‌های دیگر باعث شده است که تمام سازمان‌ها به سمت مجازی سازی پیش بروند شاید تنها دلیلی که بعضی از مدیران هنوز مراکز داده خود را به این تکنولوژی مجهز نکرده‌اند این است که: اگر یک سرور فیزیکی از کار بیافتد چندین ماشین مجازی و سرویس را از دست خواهد داد. خوب حقیقت این است که برای این مشکل نیز در مجازی سازی سرورها راه حل‌هایی بسیار عالی پیش بینی شده است. حتی راه حل‌هایی که ما تا قبل از مجازی سرورها در اختیار نداشته‌ایم. در صورتی که قبلا ما می‌خواستیم این سطح از دسترسی سرویس‌ها را در اختیار داشته باشیم باید هزینه بسیار زیادی در سطح سخت افزار خود متحمل می‌شدیم. اما امروزه با توجه به مجازی سازی سرورها به راحتی می‌توان به بالاترین سطح دسترسی حتی در جایی که سیستم عامل و نرم افزار از آن پشتیبانی نمی‌کنند رسید.

هدف این مقاله بررسی قابلیت‌های مجازی سازی نیست بلکه در این مقاله سعی خواهد شد تا بررسی بر روی بازار این تکنولوژی در سطح دنیا و کشورمان بشود.

بازار مجازی سازی رشد بسیار سریعی مانند بقیه تکنولوژی‌های فناوری اطلاعات داشته است. به عنوان کسی که از سال ۲۰۰۷ تا به امروز در حال کار با این تکنولوژی می‌باشد سرعت پیاده سازی آن را تقریبا بی سابقه می‌بینم. هم اکنون دو شرکت در زمینه مجازی سازی سرورها پیشرو هستند و فاصله بسیار زیادی با رقبای دیگر پیدا کرده‌اند. پیشرو این تکنولوژی شرکت VMWare و دنباله رو آن Microsoft می‌باشد. قبلا مقاله‌ای نوشته بودم که گارتنر پیش بینی کرده است مایکروسافت فاصله خود را با شرکت VMware کمتر خواهد کرد. و واقعا این کار را کرده است. در جدید ترین تصویری که منتشر شده است مشخص است مایکروسافت پیشرفت بسیار خوبی در این زمینه داشته است. هم اکنون مایکروسافت مانند VMware در رده پیشروهای تکنولوژی قرار گرفته است و فاصله را با VMware کم کرده است.

http://insidevirtualization.com/wp-content/uploads/2014/07/Gartner-Magic-Quadrant-As-of-July-2014.png

هرچند در این گزارش تاکید شده است که مایکروسافت در بعضی از سرویس‌ها نسبت به VMware ضعف‌هایی دارد مانند سرویس VMware’s Site Recovery Manager (SRM) که برای ساختارهای بسیار بزرگ تهیه شده است و واقعا به مدیر شبکه توانایی‌های بسیار بالایی در مدیریت مرکز داده خود می‌دهد. اما شرکت مایکروسافت نیز بیکار ننشسته و سرویس‌هایی را به مشتری‌های خود پیشنهاد می‌دهد مانند سرویس جدیدی که امسال معرفی شده است با نام Hyper-V Recovery Manager (HRM) که بر روی بستر Azure شرکت مایکروسافت به مشتری ماشین‌های مجازی همسان سازی شده را تحویل می‌دهد. اما با این حال مایکروسافت در این زمینه هنوز با VMware فاصله زیادی دارد. یکی از دلایل عمده‌ای که مایکروسافت قسمتی از بازار VMware و بازارهای جدید را بدست آورده است قیمت و تخفیف‌های بسیار خوبی است که در زمینه مجوزهای استفاده خود می‌دهد. اما این پارامتر در کشور ما به دلیل استفاده نکردن از مجوزهای قانونی تقریبا بی اثر بوده است. بیشتر بازار مجازی سازی ایران در اختیار شرکت VMware می‌باشد. شرکت‌های بسیار کمی از بستر شرکت مایکروسافت به عنوان زیرساخت مجازی سازی خود استفاده کرده‌اند.تکنولوژی مجازی سازی سرورها در ایران بسیار پر طرفدار می‌باشد و در سازمان‌های کشورمان بازار خوبی دارد. بازاری که روز به روز گسترده تر می‌گردد و شرکت‌های بزرگ و کوچک به مشتریان آن تبدیل می‌شوند.

بازار مجازی سازی و تکنولوژی‌های مبتنی بر رایانش ابری در دنیا بسیار وسیع است و در صورتی که کسی بتواند در این زمینه تخصص‌هایی را بدست بیاورد راه پیشرفت خوبی خواهد داشت.

پیشنهاد: این تکنولوژی آینده بسیار روشنی دارد و می‌تواند راه بسیار خوبی برای بدست آوردن تخصص و در نتیجه درآمد زایی باشد. در صورتی که کسی بخواهد در این زمینه قدم بردارد بهتر است که طبق راه حل زیر پیش برود:

  • یاد گیری اصول مراکز داده مانند سرورها، سیستم عامل‌ها، ارتباط شبکه‌ای و ابزارهای ذخیره سازی اطلاعات
  • یادگیری اصول اولیه مجازی سازی و آشنایی با مجازی سازی سرورها
  • یادگیری مطالب پیشرفته مجازی سازی سرورها
  • کارکردن بر روی بالا بردن کارایی مجازی سازی
  • کار کردن بر روی رایانش ابری

رایانش ابری آینده دنیای تکنولوژی می‌باشد و می‌تواند سریعا راه حلی برای سازمان‌های ما باشد. هرچند در این زمینه نیز بیم و امید‌هایی وجود دارد اما به هر حال تکنولوژی راه خود را پیدا خواهد کرد و به احتمال بسیار بالا کشور ما نیز مجبور است به سمت رایانش ابری پیش برود.

کلام آخر: امروزه پروژه‌های کلانی در مورد مجازی سازی سرورها انجا می‌شود. این نتیجه نیاز به این تکنولوژی می‌باشد. به همین پیشنهاد می‌گردد حتما از امروز وقتی را برای این تکنولوژی خالی کنید. به دلیل استفاده بیشتر ابزارهای VMware در اولویت قرار داشته باشند ولی در صورتی که یک شخص بتواند در زمینه ابزارهای مایکروسافتی نیز اطلاعاتی کسب کند می‌تواند موفقیت خود را چند برابر کند. سعی کنید در زمینه این سرویس‌ها متخصص شوید نه کسی فقط بلد است سرویس را نصب کند.

با احترام- محمد جواد بگدلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *